Zalety i zastosowanie styropianu

Zalety i zastosowanie styropianu

8 kwietnia 2022 Wyłączono przez Redakcja

Styropian budowlany (podobnie jak styrodur) to jeden z podstawowych materiałów używanych do termoizolacji budynków. Jego najpopularniejsze rodzaje to styropian EPS i styropian XPS. Tym szczególnie polecanym jest ten drugi. Jego popularność wynika przede wszystkim z wielu zalet i szerokiego zastosowania.

Czym charakteryzuje się ten materiał izolacyjny? Otóż XPS to styropian ekstrudowany, który wyróżnia się szczególnym procesem produkcji. W jego wyniku powstaje płyta o właściwym kształcie, fakturze i wykończeniu. I właśnie ten proces produkcji decyduje o jego cechach.

Zalety styropianu XPS

Styropian XPS to materiał izolacyjny, który charakteryzuje się wieloma zaletami. Te najważniejsze to:

  • doskonałe parametry izolacyjne (które nie zmniejszają się wraz z upływem czasu),
  • wytrzymałość mechaniczna (między innymi na ściskanie),
  • jednorodna gęstość,
  • stabilny wymiar,
  • odporność na wilgoć i mróz.

Wszystkie wymienione wyżej zalety sprawiają, iż ten rodzaj styropianu jest polecany i chętnie używany do izolacji budynków.

Zastosowanie materiału izolacyjnego

Styropian XPS – oprócz wszystkich jego zalet – charakteryzuje się jeszcze jednym plusem. Otóż jest materiałem bardzo uniwersalnym, który może być stosowany w niemal każdym rodzaju budownictwa – i to zarówno użyteczności publicznej, jak i mieszkaniowej.

Świetnie sprawdzi się on w izolacji wszystkich dachów, tarasów, parkingów, murów, ścian, stropów, chłodni, magazynów, silosów, hal czy obiektów sportowych i rekreacyjnych. Dodatkowo ten rodzaj styropianu może być wykorzystany w budownictwie drogowym, mostowym i wodnym, w konstrukcjach inżynierskich czy do produkcji płyt warstwowych. Tak naprawdę jego zastosowanie jest bardzo duże.

Jest to materiał wytrzymały, dobry jakościowo i bardzo uniwersalny.Dlatego też jest tak chętnie wykorzystywany we wszelkich pracach remontowych i budowlanych.