Felgi samochodowe – stalowe i aluminiowe
14 kwietnia 2022Każdy właściciel auta musi pamiętać o odpowiednim wyposażeniu swojego samochodu. Jednym z podstawowych elementów są felgi samochodowe. W tym celu musi odwiedzić sklep z felgami, w którym stanie przed pewnym dylematem – felgi stalowe czy aluminiowe? Każdy rodzaj felg ma swoje zalety i wady. Czym się one charakteryzują?
Cechy charakterystyczne felg stalowych
Felgi stalowe – chociaż coraz mniej popularne – nadal pojawiają się na kołach aut. To, co często decyduje o ich zakupie, to na pewno cena – felgi stalowe są dużo tańsze niż felgi aluminiowe. Dodatkowo ten typ felg nie jest całkowicie pozbawiony innych plusów. Tutaj trzeba wspomnieć o tym, iż można je stosunkowo łatwo wyprostować – oczywiście do pewnego momentu.
Warto też nadmienić tu o tym, iż felgi stalowe są dosyć chętnie wybierane na okres zimy. Dlaczego? Otóż są bardziej odporne na agresywną chemię drogową i zdecydowanie lepiej niż felgi aluminiowe nadają się do montażu łańcuchów śnieżnych.
Zalety i wady felg aluminiowych
Innym rodzajem felg samochodowych są felgi aluminiowe. Ten rodzaj felg cieszy się znacznie większą popularnością. I trudno się temu dziwić, bo posiada sporą ilość zalet. Wśród nich trzeba wymienić:
- niższa waga (co wpływa na mniejsze obciążenie amortyzatorów i niższe spalanie paliwa);
- lepsze chłodzenie hamulców;
- dobre pochłanianie wstrząsów;
- odporność na korozję;
- łatwość pielęgnacji.
Dodatkowo jest coś, o czym nie wolno zapominać – a mianowicie wygląd. Alufelgi po prostu świetnie się prezentują. Czy mają zatem jakieś wady? Są dosyć wrażliwe na zarysowanie, niekorzystne warunki atmosferyczne i agresywną chemie drogową. Dodatkowo są droższe niż felgi stalowe.
Które felgi lepiej wybrać? Nie ulega wątpliwości, iż jest to kwestia bardzo indywidualna. Każdy właściciel auta powinien wybrać takie, które najbardziej mu odpowiadają.