Czym są baterie litowe?

Czym są baterie litowe?

14 grudnia 2021 Wyłączono przez Redakcja

Czy zastanawialiście się kiedyś co to są baterie litowo jonowe i do czego służą? Gdzie właściwie możemy spotkać tego rodzaju akumulatory? W jakich urządzeniach są one niezbędnymi bateriami, bez których działanie poszczególnych sprzętów nie byłoby możliwe?

Jak wiadomo w obecnych czasach i przy dzisiejszym rozwoju technologii baterie litowe należą do najpopularniejszych źródeł zasilania. Są one używane między innymi w laptopach, ale i w innych urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak odkurzacze, elektronarzędzia. Znajdują także zastosowanie w elektronice użytkowej, do której zalicza się chociażby drony czy aparaty fotograficzne.

Zalety baterii litowo jonowych

Warto tutaj wspomnieć, że baterie litowo jonowe to przede wszystkim nowoczesna technologia i wiele zalet, dzięki którym urządzenia mogą być użytkowane bez konieczności podłączania do prądu. Do najbardziej charakterystycznych urządzeń zalicza się laptopy.

Dzięki temu, że w środku znajduje się bateria jonowo litowa, urządzenie może działać zdalnie przez około trzy godziny, co pozwala pracować nam w każdym miejscu, bez konieczności podłączania się do prądu. Jest to wyjątkowo wygodne, gdy musimy zrobić coś w plenerze.

Elektronarzędzia z litowymi bateriami

Kolejnym przykładem są elektronarzędzia na baterie litowo jonowe, które możemy stosować na wysokościach, w miejscach gdzie nie mamy bezpośredniego podłączenia do prądu. Taka bateria pozwala na kilkugodzinną pracę wkrętarką, szlifierką czy innym elektronarzędziem. Obecnie baterie litowe mają ogromne zastosowanie w przemyśle, w zakładach pracy oraz w gospodarstwach domowych, a społeczeństwo nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tego rodzaju ułatwień technologicznych.