Czym najlepiej ocieplić dom?

Czym najlepiej ocieplić dom?

29 kwietnia 2022 Wyłączono przez Redakcja

Kwestią, którą musi rozważyć każda osoba planująca docieplanie domu, jest wybór materiału termoizolacyjnego. Najczęściej stosowany jest styropian EPS, jednak coraz większą popularnością cieszy się także styropian XPS. Czym się różni jeden od drugiego i który wybrać?

Dobre docieplenie fundamentem dzisiejszego budownictwa

W dobie galopującej inflacji i gwałtownych wzrostów cen wszelkich towarów i usług, w tym paliw i energii elektrycznej, nie sposób nie pomyśleć o termomodernizacji domu, dzięki której możemy sporo zaoszczędzić na rachunkach. Właściwie wykonane docieplenie dachu i ścian przy użyciu dobrej jakości materiałów może przynieść nam niższe opłaty za ogrzewanie nawet o około 30%.

Do najpopularniejszych materiałów ociepleniowych należą styropian budowlany i wełna mineralna, przy czym to pierwsze rozwiązanie wybierane jest najczęściej, jako, że jest najmniej kosztowne, a jednocześnie wydajne i trwałe. Istnieją 2 główne warianty styropianu: styropian EPS (styropian ekspandowany) i XPS (inaczej styropian ekstrudowany lub styrodur).

Co jest lepsze?

Styropian EPS to płyty z polistyrenu ekspandowanego wytwarzane w wyniku spieniania mikrogranulek polistyrenu. EPS charakteryzuje się dużą porowatością i znaczną ilością powietrza wewnątrz.

Zaś styropian XPS to płyty z polistyrenu ekstrudowanego produkowane poprzez wtłaczanie granulatu do specjalnej formy i ściskanie go dla uzyskania optymalnego kształtu. XPS wyróżnia się mniejszą porowatością i niższą zawartością powietrza niż EPS.

Który materiał wybrać? Tak naprawdę mają one bardzo podobne parametry. Oba odznaczają się doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną oraz odpornością na ogień i wilgoć. XPS jest jedynie nieco twardszy, bardziej zwarty w strukturze, mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne niż EPS.