Czy wymagane jest zezwolenie na budowę hali?
4 lipca 2021Olbrzymie możliwości wykorzystania hal sprawiają, że ich popularność stale rośnie. Nie wszystkie jednak kwestie związane z ich budową są znane potencjalnym inwestorom. Nie wszyscy wiedzą na przykład, że nie zawsze trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.
Kiedy nie jest wymagane pozwolenie?
Hale i inne obiekty namiotowe mogą być eksploatowane na dwa sposoby: tymczasowo lub na stałe. Hala tymczasowa może być użytkowana do 180 dni. Powyżej tego okresu jest eksploatowana na stałe. Jako hala tymczasowa w świetle Prawa budowlanego może zostać uznana tylko ta hala, która nie jest na trwale związana z gruntem.
Prawo budowlane dla tego typu obiektów nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Może więc powstać hala bez pozwolenia. Mimo, że możliwa jest hala namiotowa bez pozwolenia, to jednak i tak inwestor musi odwiedzić urząd miasta czy starostwo powiatowe. Hala namiotowa bez pozwolenia musi bowiem został zgłoszona w odpowiednim wydziale.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę hali?
Hala namiotowa bez zezwolenia eksploatowana przez wspomniany okres 180 dni, przed ich upływem musi został zdemontowana lub przeniesiona w nowe miejsce. Użytkowane przez wiele lat hale można budować tylko po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Sposób przytwierdzenia takiej hali do podłoża nie żadnego znaczenia. Konieczne jest pozwolenie na budowę.
Hala namiotowa bez zezwolenia oznacza wyłącznie halę, która będzie eksploatowana przez okres krótszy niż 180 dni. W pozostałych przypadkach przed rozpoczęciem budowy trzeba uzyskać zezwolenie.