Co musisz wiedzieć przed zbudowaniem hali namiotowej?

Co musisz wiedzieć przed zbudowaniem hali namiotowej?

26 czerwca 2021 Wyłączono przez Redakcja

Możliwości wykorzystania hal namiotowych są olbrzymie. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie ich popularność. Do najczęściej zadawanych pytań przez potencjalnych inwestorów zalicza się między innymi to dotyczące kwestii formalnych związanych z budową hali. Zobaczmy więc, co na to mówi prawo budowlane.

Czy budowa hali wymaga pozwolenia?

Hale namiotowe na ogół nie są obiektami trwale związanymi z gruntem. W świetle Prawa budowlanego są więc budowlami tymczasowymi. A to oznacza, że może powstać hala bez pozwolenia.

Należy jednak pamiętać, że hala bez pozwolenia może być postawiona na maksymalnie 180 dni (czas liczy się od dnia rozpoczęcia budowy). Po upływie tego czasu hala bez pozwolenia musi zostać zdemontowana lub przeniesiona w inne miejsce. Co ważne, hala namiotowa bez pozwolenia po upływie przewidzianego terminu nie musi być przenoszona w odległe miejsce. Można ją przesunąć o kilkanaście centymetrów i nie łamiąc przy tym prawa.

Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę?

Hala tymczasowa nie zawsze się sprawdza. Są inwestorzy, w przypadku których hala namiotowa bez zezwolenia nie spełni pokładanych w niej oczekiwań. Inwestorzy ci na ogół decydują się więc na całoroczne namioty. Te obiekty wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Warto pamiętać, że hala namiotowa bez zezwolenia wymaga zgłoszenia w Wydziale Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym.

Jeśli zakładany czas użytkowania hali namiotowej nie przekracza 180 dni, jest to hala tymczasowa. Jej budowa nie wymaga więc pozwolenia.