Budowa hali namiotowej: jakie formalności?

Budowa hali namiotowej: jakie formalności?

11 maja 2021 Wyłączono przez Redakcja

Z roku na rok w naszym kraju budowanych jest coraz więcej hal namiotowych. Ich popularność jest efektem wszechstronnych możliwości wykorzystania oraz stosunkowo niskich kosztów związanych z ich budową.

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę hali?

Wiele osób jest przekonanych, że hala bez pozwolenia oznacza brak jakichkolwiek formalności. Tymczasem nie do końca tak jest. Czy może powstać hala bez pozwolenia na budowę zależy bowiem od tego, na jaki okres inwestor zamierza ją postawić. Zgodnie z Prawem budowlanym hala bez pozwolenia stanąć może tylko wtedy, gdy zostanie postawiona na okres nie dłuższy niż 180 dni.

Hala namiotowa bez pozwolenia wymaga jednak zgłoszenia. Odpowiedni wniosek należy złożyć w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Hala namiotowa bez pozwolenia nie może być trwale połączona z gruntem. W takim przypadku jest traktowana jako hala tymczasowa.

Co zrobić, gdy minie 180 dni?

Hala namiotowa bez zezwolenia powinna zostać w przewidzianym terminie zdemontowana lub przeniesiona w inne miejsce. Co ważne, hala namiotowa bez zezwolenia nie musi zostać przeniesiona w jakieś odległe miejsce. Można ją przesunąć o kilkanaście centymetrów, aby można ją było w dalszym ciągu użytkować.

Osoby zainteresowane budową hali namiotowej mogą ją postawić bez zezwolenia pod warunkiem, że nie będzie ona trwale związane z gruntem i wykorzystywana dłużej niż przez okres 180 dni. Jak to wygląda od strony praktycznej, sprawdź: https://protan-elmark.com.pl/blog/jakie-pozwolenia-trzeba-posiadac-aby-postawic-hale-namiotowa/